piątek, 26 kwietnia 2013

Kefalonia - kwiecień 2013

Kefalonia to przepiękna wyspa na Morzu Jońskim, osławiona filmem "Kapitan Corelli" z Nicolasem Cage'm i Penelope Cruz w rolach głównych oraz dotknięta potężnym trzęsieniem ziemi w 1953 roku. Kefalończycy żyją z piętnem tej tragedii, która zabrała im część dziedzictwa, ale nie opuszcza ich pogoda ducha i pozytywne nastawienie do życia. Dla osób poszukujących pięknych pejzaży, wysokich temperatur i turkusowej wody, to idealny cel wakacyjnej wyprawy, a gdy dodamy, że największa z archipelagu Wysp Jońskich uchowała się od natłoku turystów, można by pomyśleć, że Kefalonia to prawdziwy raj na ziemi. Zapraszam w podróż na tę cudowną wyspę.



Dojazd

Wbrew pozorom nie jest skomplikowany. Kefalonia dzięki linii Ryanair ma połączenie z portami lotniczymi w Stansted i Bergamo. Z obu miast na wyspę dotrzemy w poniedziałek, ponadto spod Londynu w czwartek, a z Lombardii w piątek. Osobom z Trójmiasta proponuję wykorzystanie  patentu z wylotem w niedzielę o 6:00 do Bergamo, skąd następnego dnia o 7:50 udajemy się na Kefalonię. Zyskujemy dzięki temu cały dzień na Bergamo i cały dzień na wyspie.

Lotnisko

Małe, kameralne, ale pięknie położone i funkcjonalne. W budynku znajdziemy wypożyczalnie samochodów (m.in. Hertz, Europcar, National Alamo) oraz sklep z pamiątkami. W strefie odlotów znajduje się dobrze wyposażony sklep wolnocłowy, gdzie można kupić między innymi greckie alkohole i słodycze. Kontrola jest dość dokładna, to jedyne lotnisko, na którym do tej pory mierzono mi bagaż podręczny.

Poruszanie się po wyspie

Kefalonia nie jest łatwa w "obsłudze". By odkryć jej wszystkie uroki niezbędne jest wypożyczenie samochodu, najlepiej z mocnym silnikiem. Drogi na wyspie są przeważnie wąskie i bardzo kręte, zwłaszcza te prowadzące przez góry. Początkujący kierowcy raczej nie powinni mierzyć się z tym wyzwaniem, a tym bardziej doświadczonym i tak przyda się dobra, szczegółowa mapa, w którą można zaopatrzyć się na lotnisku. W wyszukiwarce znajdziemy wiele wypożyczalni, większość z nich ma swoje przedstawicielstwa na lotnisku lub w jego sąsiedztwie i w razie niespodziewanych problemów można skontaktować się z prośbą o pomoc. Koszt wynajęcia małego samochodu na 3 dni w kwietniu wynosił około 20E na dzień. Przy odbieraniu samochodu trzeba zadbać o dokładne zaznaczenie uszkodzeń (wgnieceń, rys itp.), by nie zostać później posądzonym o ich spowodowanie. Karę można otrzymać również za oddanie samochodu z mniejszą ilością paliwa niż była w zbiorniku, gdy odbieraliśmy auto. Im bliżej lotniska tym cena paliwa jest większa. Regularna cena wewnątrz wyspy to ok. 1,75E za litr.

Autobusy na wyspie kursują rzadko i nieregularnie, a rozkłady jazdy są fikcją. Prawdę mówiąc, nie spotkałem ich na żadnym przystanku, poza startowym - przy nabrzeżu w Argostoli. W ostateczności można skorzystać z taxi. Koszt podróży z lotniska do centrum Argostoli to ok. 15E, a z lotniska do Fiskardo ok. 70-80E.


Nocleg

Najtańsze miejsca noclegowe znajdują się w południowej części wyspy - w Lourdas i Vlachacie. Poza sezonem można tam znaleźć dwuosobowy pokój nawet za 15E za dobę. Sporo miejsc noclegowych oferują także Sami, Skala i Svoronata, lecz ja polecam stacjonowanie w Argostoli. Stolica wyspy to urocze, kilkutysięczne miasteczko z dobrze rozwiniętą siecią sklepów i restauracji. W szczególności polecam apartamenty "Casa di Sonia", z których rozpościera się rewelacyjny widok na zatokę. W kwietniu zapłaciliśmy za trzy doby 100E, lecz widok i gościna, jakiej udzielili nam właściciele jest dla nas niezapomniana. Właścicielce - pani Sonii musiałbym poświęcić osobny akapit, ale tak przyjaznej turystom osoby ze święcą szukać. W drugiej kolejności szukałbym pokoju w Lassi, które położone jest na drodze z lotniska do Argostoli. Sporo dobrej klasy hoteli z basenami można z kolei znaleźć w Svoronacie, jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie.



Atrakcje turystyczne

Kefalonia to bardzo różnorodna wyspa i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Amatorom plażowania polecam Makris Gialos - szeroką, piaszczystą plażę w Lassi, największą na wyspie. W sezonie działa na niej wypożyczalnia leżaków i parasoli, a także punkt gastronomiczny. W zachodniej części wyspy najlepsza jest plaża Xi, a we wschodniej Antisamos niedaleko Sami. Do innej kategorii zalicza się osławiona filmem "Kapitan Corelli" plaża Myrtos, uznawana niejednokrotnie za najpiękniejszą grecką plażę. Widok z góry na śnieżnobiałe kamienie i turkusową wodę otoczoną skalistymi zboczami zapiera dech w piersiach. Na samą plażę można dojechać asfaltową drogą, ale radzę zatrzymać samochód gdzieś na jej poboczu i zejść spacerem, podziwiając ten cud natury.

Do tej kategorii zaliczyć można również jaskinie Drogarati (na zdjęciu poniżej), która słynie z niebywałej akustyki i była areną występów takich legend jak Maria Kallas czy Luciano Pavarotti, a także Melissani, gdzie według mitologii greckiej zamieszkiwały niegdyś nimfy. Poza sezonem obie jaskinie otwarte są od 9 do 13, w sezonie oczywiście do godzin wieczornych. Wstęp jest płatny i kosztuje 5 lub 7E.


W południowej części Kefalonii największą atrakcję stanowią najstarsze wioski na wyspie - Svoronata, Kaligata czy Kourkoumelata. Gdzieniegdzie można dostrzec staro-grecką zabudowę, ale temu regionowi najbardziej dało się we znaki tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę w 1953 roku i dzisiaj dominuje tu nowoczesna zabudowa. Pozostały jednak wąskie, kręte drogi, którymi możemy dojechać do twierdzy św. Grzegorza - stolicy Kefalonii aż do XVII wieku oraz świątyni św. Gerasimosa - patrona wyspy.

Warto wybrać się na północną część wyspy do dwóch kefalońskich perełek - Assos i Fiskardo. W Assos znajdują się ruiny twierdzy weneckiej, która miała ustrzec Kefalonię przed najazdami piratów. Podejście zajmuje 1,8 km i jeżeli ktoś nie lubi tego typu wspinaczek to zdecydowanie odradzam, bo na górze nie ma specjalnie czego oglądać, ale widok rozpościerający się na dwie strony cypla jest z gatunku zapierających dech w piersiach. Atrakcję samą w sobie stanowi też malutka zatoczka u podnóża góry i szereg uliczek, które nie zmieniły swojego kształtu na przestrzeni lat. Zdjęcie tego miejsca znajdziecie poniżej. Wrażenie robi także pełne kolorowych domów Fiskardo. To tutaj często cumują imponujące jachty greckich bogaczy, którzy korzystają z uroków pięknego nabrzeża i znakomitych tawern. Fiskardo to jedyne miejsce na wyspie, które ominęło wspomniane trzęsienie ziemi i gdzie zachowały się domy o tradycyjnej, kefalońskiej architekturze.



Ceny

Porównywalne do cen w Europie Zachodniej. Wyższe niż w Polsce, zwłaszcza jeśli chodzi o paliwo czy produkty spożywcze. Kilogram greckiego specjału - fety kosztuje ok. 8E, chleb 1E, kilka plastrów szynki lub sera także ok. 1E. Stosunkowo tanie są warzywa i owoce, zwłaszcza cytryny i pomarańcze, które rosną w niemal każdym większym ogrodzie.

Food & Drink

Dział ten stanowi osobną część wielu przewodników, nie mogło zatem i tutaj go zabraknąć. Cóż, Kefalonia to kulinarny raj. Menu ugina się od regionalnych potraw, a ogromny wybór jest także wśród owoców morza. Większość dobrych restauracji serwuje także wina i ciasta domowej roboty. Ceny kształtują się od 5 do 12 E, ale wszystko czego próbowałem jest warte swojej ceny. 

Kefalonia oferuje szeroki wybór wina, w tym lokalnej produkcji z winiarni Robola, położonej w głębi wyspy. Niestety nie miałem okazji spróbować, bo przynajmniej cenowo jest to wino z wyższej półki. Dostępnych jest sporo win z innych regionów Grecji - Krety, Peloponezu czy wyspy Rodos.

Piwosze raczej nie mają na Kefalonii czego szukać. W ofercie są trzy lokalne piwa - Fix, Alfa oraz najbardziej znany Mythos. Cena to ok. 1,20 E za puszkę piwa 0,5l oraz 0,80 E za 0,33l. W smaku są podobne do polskich piw premium. Z piw zagranicznych dostaniemy Erdingera, Amstela, Stella Artois oraz Heinekena. W marketach piwa pakowane są w 4- albo 6-paki, wówczas cena jest nieco niższa i wychodzi niecałe 1E za duże piwo.

Polecane dania regionalne:

1. Kefalonian Meat Pie - Specjał kuchni kefalońskiej, dostępny w każdej restauracji. Z wygląda przypomina zapiekankę, lecz smakuje znacznie lepiej. To jagnięcina zmieszana z ryżem, pomidorami, marchewką oraz dużą ilością przypraw, głównie ziołowych, przykryta ciastem filo. Całość doprawiona oliwą z oliwek oraz białym winem.


 2. Stifado - Przepis na to danie podaje na swojej stronie nawet słynny Jamie Oliver. W skrócie, jest to gulasz wołowy podawany z małymi cebulkami, pomidorami, przyprawami i czerwonym winem. Przepisy na Stifado można znaleźć w Internecie, ale na Kefalonii smakuje ono wyjątkowo.



3. Pastitio - Danie z makaronu, mięsa mielonego, pomidorów, zapieczone z żółtym serem. Zamiast płatów makaronowych, używa się tutaj grubego, ugotowanego makaronu ryżowego.


4. Kleftiko - Jagnięcina pieczona w pergaminie z ziemniakami, cebulą, marchewką, fasolą, pomidorem i fetą. Jak w każdym daniu, dodawana jest spora ilość ziół, oliwy i czosnku.


Polecane restauracje:

1. Arhontiko (Argostoli) - Rodzinna restauracja położona tuż obok głównego placu w mieście. Znakomite dania kuchni greckiej oraz domowe wino i ciasto. Miejsce, gdzie jadają także miejscowi, co świadczy najlepiej o tym, że warto tam zostawić swoje pieniądze.

2. Patsouras (Argostoli) - Kolejna rodzinna tawerna, położona po drugiej stronie placu. Nie jest to typowa restauracja, każdego dnia klienci mają do wyboru inne dania, których ceny zamykają się w 7-8E. Tawerna anty-turystyczna, większość klientów to miejscowi, którzy kupują tam dania na wynos. Nazwa pochodzi od imienia właściciela, który sam obsługuje klientów. O "Patsourasie" nie przeczytacie w żadnym przewodniku, ale poleci go Wam wielu mieszkańców Argostoli. Lokal sąsiaduje z lodziarnią, która serwuje znakomite kręcone lody greckie za 2E. Pozycja obowiązkowa!

3. Roulas Grill House (Fiskardo) - W tym malowniczym miasteczku turyści mogą wybierać spośród kilkunastu restauracji, z których większość powinna spełnić oczekiwania. Podczas mojego pobytu na Kefalonii otwarte było tylko kilka z nich, a los padł na Roulas Grill. Miła obsługa, przystępne ceny i znakomite kalmary oraz stifado. Polecam ten lokal, mimo niezbyt przychylnych opinii na TripAdvisor.


W przypadku pytań o Kefalonię, służę pomocą pod adresem mailowym - mazzano@wp.pl

2 komentarze:

  1. Cześć przypadkiem wpadłem na twojego bloga i muszę przyznać ,że bardzo fajnie opisujesz swoje wędrówki a fotki dodają dobrego smaku.

    Pozdrawiam

    Piotrek

    http://podroze-to-moja-pasja.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bergamo taxiWe provide low cost airport transfers from Bergamo airport to Livigno. For transfers we offer comfortable and lux cars and minibusses and shuttle busses

    OdpowiedzUsuń